...
Komárno a vídeňská arbitráž
O vídeňské arbitráži, která měla tak smutné následky pro Slovensko, Dr. Tiso řekl: Vyhledali jsme německé činitele, abychom je připravili pro arbitrážní jednání. Pokud někdo podnikal cesty do zahraničí v tom smyslu, jak to tvrdí obžaloba, dělal to bez mého vědomí a souhlasu. Zda Mach a Ďurčanský byli ve Vídni 11. listopadu, nevím. Já jsem v tomto směru žádné směrnice nevydal a nikoho jsem nikam neposlal. Když obžalobce Dr. Šujan poukázal na to, že o různých akcích a činech jsou k dispozici německé dokumenty, Dr. Tiso dal dost podrážděně najevo, jaké je jeho mínění o německých dokumentech. Tyto dokumenty byly prý často falšovány a takovým je také německý dokument o tom, že on 13. či 14. března z Berlína vyhlásil samostatný slovenský stát. Velmi dobře prý ví, že takové dokumenty Němci vyráběli a uveřejňovali.
Dr. Daxner: Proč jste to nedementoval?
Dr. Tiso: Nemohl jsem to dementovat. Bál jsem se jakéhokoli činu, který by pobouřil Němce. Kdybych to byl dementoval, znamenalo by to, že je obviňuji z falšování.
Po tomto obžalovaný vypověděl o okolnostech, za kterých došlo k tomu, že v čele delegace, kterou vyslala pražská vláda, jel do Komárna, kde se zúčastnil jednání. Bližší pokyny vláda nedala a pouze Dr. Krno byl o věci informován. Když delegace přijela do Komárna, následujícího dne se konalo formální zasedání a jednalo. Maďaři prohlásili, že s československou vládou mají již určité věci dohodnuté a žádali, abychom je uskutečnili. Pražská vláda však obžalovanému nedala žádné informace, a proto žádal, aby mu Maďaři oznámili, o čem se dohodli s Prahou. Nato mu předložili jednotlivé body, mezi kterými bylo, že na ochranu životů a majetků maďarské menšiny na Slovensku se připouštějí takzvané Szabadcsapatok*, proti čemuž obžalovaný protestoval. Argumentoval tím, že Maďaři nejsou ohroženi ani na svobodě, ani na majetcích. Proto žádné Szabadcsapatok nepřipustí. Pokud by se vyskytly nějaké konkrétní případy, ať nám to Maďaři oznámí a postaráme se o nápravu. Druhá žádost byla, aby se na Slovensku uskutečnil plebiscit, což obžalovaný nepřijal a poukázal na to, že něco takového ani slovenský národ nepřipustí. Aby slovenská delegace alespoň symbolicky ukázala, že se chce dohodnout, souhlasila s maďarskými požadavky postoupit jim železniční stanici Nové Mesto pod Šiatrom a Šahy. Dr. Krno odcestoval referovat do Prahy a v jednáních se pokračovalo. Naše delegace územní ústupky připustit nechtěla a navrhla výměnu obyvatelstva. Maďaři na to vzali spisy a prohlásili, že ať o věci rozhodne arbitráž. Dr. Tiso říká, že jelikož Itálie byla zcela na straně Maďarska, bylo třeba získat si Němce.
Dr. Daxner: Proč jste se ohledně arbitráže neobrátili na...
nebo klasicky přes

Comentários